środa, 30 września 2015

Szmaragdowa randka w Ritzu

   Gdy Royal Stone ogłosił konkurs na biżuterię inspirowaną elegancją wnętrz hotelu Ritz, nie pomyślałam wcale o sławnym Paryskim Ritzie....

Czy wiecie, że w Białymstoku też kiedyś był Ritz? 
Hotel został wybudowany w latach 1912 - 1913 przez Towarzystwo Akcyjne Ritz z pomocą finansową Petersbursko- Tulskiego Banku Ziemskiego. Był to budynek w neobarokowym stylu z elementami eklektyzmu. Był to wówczas jeden z najbardziej reprezentatywnych i nowoczesnych hoteli Białegostoku. Ritz reklamował się wykwintnym urządzeniem i wygodami takimi jak: winda, telefon w każdym pokoju, centralne ogrzewanie, bieżąca ciepła i zimna woda. 

  Ritz od strony obecnej ulicy Mickiewicza. Zdjęcie umieszczone w niemieckim albumie o 
Białymstoku wydany w latach 1915- 1919. Ze zbiorów Jana Murawiejskiego. 
Źródło: ciekawepodlasie.pl
   Zawitało do niego wiele osobistości: Józef Piłsudski, Hanka Ordonówna, Pola Negri, Stanisław Przybyszewski i inni, ale było to również miejsce życia towarzyskiego białostockiej elity. Odbywały się tu koncerty, rauty, bale, w restauracji omawiano interesy, spotykano się na kawę i ciastka w kawiarni na parterze a zakochanie chodzili do kina "Gryf". Dobrym panienkom nie wypadało chodzić do Ritza, wiele mówiło się o fordanserkach a nawet paniach lekkiego obyczaju zabawiających mężczyzn, przegranych w karty fortunach a nawet miłosnych orgiach organizowanych w murach hotelu. 
   Hotel działał do 1944 roku (w czasie wojen jako siedziba komendanta wojsk carskich, potem dowództwa niemieckiego) do czasu podpalenia go przez wycofujące się wojska niemieckie. Po wojnie nadpalone mury białostockiego Ritza polskie władze kazały wysadzić w powietrze. 


   Rozmyślając o hotelu Ritz zastanawiałam się jaka kreacja i biżuteria oddałyby najlepiej czar czasów, w których białostocki Ritz przeżywał największy rozkwit. Przypomniałam sobie o olśniewającej szmaragdowej sukni jaką Keira Knightely miała na sobie w filmie "Pokuta".


   Zrobiłam do niej szmaragdowe kolczyki oplecione złotymi koralikami Toho.     Myślę, że w takiej stylizacji jakaś dama mogłaby iść na randkę w Ritzu. 
Światło mosiężnych lamp odbijałoby się od zielonych kryształków w kolczykach, brzeg sukni przesuwałby się po marmurowych schodach. Z daleka dobiegałyby do niej dźwięki orkiestry smyczkowej grającej tego wieczoru oraz zmieszane zapachy jedzenia i dymu papierosowego. Przychodząc przez drzwi restauracji zobaczyłaby czekającego na nią przy stoliku jego....


Jeżeli podoba wam się moja stylizacja na randkę w Ritzu polubcie zdjęcie zamieszczone tutaj.

   

1 komentarz:

 1. Urzekła mnie szmaragdowa zieleń długiej sukni z filigranową postacią wewnątrz. Zapewne też z kolczykami, z koniecznie fasetowym szlifem kamienia szlachetnego.
  Ritz źle mi się kojarzy z randką, zwłaszcza że byłem fanem księżnej D.
  Ale nie o tym chcę tutaj 'powiedzieć'.
  Zatem , gdyby tak połączyć technikę filigranu, łącząc nić miękkiego złota z Pani pomysłami, byłaby to nowatorska biżuteria przy użyciu starej techniki.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń